Oblékáme pracovníky v jaderných elektrárnách
Oblékáme pracovníky v jaderných elektrárnách
Vytvořili jsme speciální kombinézy. Máme je zapsané jako průmyslový a užitný vzor.
Jsme spolehlivý a stabilní partner
Jsme spolehlivý a stabilní partner
Náš tým tvoří proškolení operátoři a odborníci.
Hledáme řešení tam, kde ostatní s nápady končí
Hledáme řešení tam, kde ostatní s nápady končí
Sledujeme a vyhodnocujeme kvalitu dostupných materiálů. Díky tomu navrhujeme optimální řešení pro naše zákazníky.
Provádíme montáže různých konektorů
Provádíme montáže různých konektorů
Montujeme velké množství různých konektorů nejvyšší kvality na desítky typů kabelů především pro rozvody automobilů.
Šijeme pracovní oděvy
Šijeme pracovní oděvy
Vyrábíme profesní pracovní oděvy pro běžné používání, ale i pro speciální využití, například v jaderných elektrárnách.

Vnitřní oznamovací systém

Vnitřní oznamovací systém

V roce 2019 byla na úrovni Evropské unie přijata směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie (dále také „Směrnice EU“). Cílem Směrnice EU je stanovení pravidel a postupů na ochranu oznamovatelů, tedy osob, které oznamují informace získané v pracovním kontextu o porušení práva Evropské unie v klíčových oblastech politiky. Porušení zahrnuje jak nezákonné jednání či opomenutí, tak zneužívající praktiky.

Směrnice EU byla do českého právního řádu implementována zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, v platném znění, který nabyl účinnosti dne 1.8.2023.

  1. Kdo může podat oznámení

Osoba, která u společnosti DISTING s.r.o. vykonávala, vykonává nebo se ucházela o práci nebo jinou obdobnou činnost dle § 2 odst. 3 zákona o ochraně oznamovatelů nebo osoba, která byla nebo je v souvislosti výkonem práce nebo jiné výdělečné činnosti v kontaktu se společností DISTING s.r.o.

  1. Oznámení

Oznámení musí obsahovat informaci o protiprávním jednání a identifikaci oznamovatele (údaje o jménu, příjmení a datu narození, nebo jiné údaje, z nichž je možné dovodit totožnost oznamovatele).  Anonymní oznámení nemusí být příslušnou osobou přijato a prošetřeno.

Protiprávním jednáním ve smyslu zákona o ochraně oznamovatele je jednání, ke kterému došlo nebo má dojít v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti a které:

  • má znaky trestného činu;
  • má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč;
  • porušuje zákon o ochraně oznamovatelů a to i v případě, že nedosahují intenzity přestupku či trestného činu;
  • porušuje jiný právní předpis nebo předpis Evropské unie ve vymezených oblastech, a to i v případě, že nedosahují intenzity přestupku či trestného činu; vymezenými oblastmi jsou oblasti:
    • finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
    • daně z příjmů právnických osob,
    • předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
    • ochrany spotřebitele,
    • souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
    • bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
    • ochrany životního prostředí,
    • bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
    • radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
    • hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
    • ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
    • ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
    • ochrany finančních zájmů Evropské unie, nebo
    • fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva Evropské unie.

 

  1. Ochrana oznamovatele

Zákon o ochraně oznamovatelů zakazuje uplatnit vůči oznamovateli či jiné chráněné osobě (např. osobě oznamovateli blízké; osobě, která mu poskytla pomoc při zjišťování informací, apod.) jakékoliv odvetné opatření (např. rozvázání pracovního poměru; odvolání z místa vedoucího zaměstnance; převedení na jinou práci apod.), tedy takové jednání nebo jeho opomenutí v souvislosti s prací nebo jinou obdobnou činností oznamovatele, které bylo vyvoláno učiněním oznámení a které oznamovateli nebo jiné chráněné osobě může způsobit újmu. Z ochrany podle zákona o ochraně oznamovatelů jsou vyloučena vědomě nepravdivá oznámení.

Příslušná osoba má povinnost chránit také identitu oznamovatele. Totožnost oznamující osoby nesmí být sdělena bez jejího písemného souhlasu nikomu dalšímu, ledaže je příslušná osoba povinna tyto informace poskytnout příslušným orgánům veřejné moci podle jiných právních předpisů a i v tomto případě o tom musí oznamovatele předem vyrozumět a umožnit mu, aby se k poskytnutí informace vyjádřil. Povinnost zachovávat důvěrnost se netýká pouze totožnosti, ale vztahuje se i na jakékoli další informace, z nichž by bylo možné přímo či nepřímo určit identitu oznamovatele nebo jiných chráněných osob (a tím zmařit nebo ohrozit účel podávání oznámení).

  1. Způsob a místo podání oznámení

Oznámení se podává příslušné osobě určené společností DISTING s.r.o.

Příslušnou osobou je JUDr. Milan Zápotočný.

Oznámení lze činit následujícím způsobem:

  • telefonicky na čísle: 602 760 833
  • osobně po předchozí telefonické nebo písemné domluvě na adrese: Telečská 1720/7, 588 56 Jihlava
  • elektronicky na adrese: whistleblowing@disting.cz
  • v listinné podobě podáním adresovaným do vlastních rukou příslušné osoby, oznámení musí být vloženo do obálky s nápisem „neotvírat do vlastních rukou příslušné osoby“ popřípadě „WHISTLEBLOWING“ zaslané na adresu:

JUDr. Milan Zápotočný

Telečská 1720/7

588 56 Jihlava

 

O ústním projevu oznamovatele (vč. telefonického projevu) je příslušná osoba oprávněna pořizovat se souhlasem oznamovatele zvukový nebo obrazově zvukový záznam. V případě nesouhlasu oznamovatele s pořízením zvukového nebo obrazově zvukového záznamu se o podaném oznámení sepíše písemný protokol, ke kterému má oznamovatel právo se vyjádřit.

  1. Vyřízení oznámení

O přijetí oznámení je příslušná osoba povinna do 7 dnů ode dne jeho přijetí písemně vyrozumět oznamovatele (s výjimkou případů, kdy oznamovatel výslovně požádal příslušnou osobu, aby ho o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo v případech, kdy je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě).

Do 30 dnů ode dne přijetí oznámení musí příslušná osoba posoudit důvodnost oznámení a písemně o tom vyrozumět oznamovatele. V případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát.

Je-li oznámení shledáno jako důvodné, příslušná osoba navrhne společnosti DISTING s.r.o. při zachování důvěrnosti totožnosti oznamovatele opatření k předejití a nápravě protiprávního stavu. O přijatém opatření společnost DISTING s.r.o. vyrozumí příslušnou osobu, která o něm bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele.

Není-li oznámení vyhodnoceno jako důvodné, příslušná osoba bez zbytečného odkladu písemně vyrozumí oznamovatele o tom, že na základě skutečností uvedených v oznámení a z okolností, které jí jsou známy, neshledala podezření ze spáchání protiprávního jednání, nebo shledala, že oznámení se zakládá na nepravdivých informacích, a poučí oznamovatele o právu podat oznámení u orgánu veřejné moci.

  1. Vnější oznamovací systém

Oznamovatel má také možnost své oznámení podat prostřednictvím vnějšího oznamovacího systému u Ministerstva spravedlnosti, pověřeným zaměstnancem pro příjem oznámení prostřednictvím vnějšího oznamovacího systému je Mgr. Marek Netočný (mnetocny@msp.justice.cz, tel.: 221 997 840). Oznámení lze podat také prostřednictvím zabezpečeného formuláře na adrese zde.