Oblékáme pracovníky v jaderných elektrárnách
Oblékáme pracovníky v jaderných elektrárnách
Vytvořili jsme speciální kombinézy. Máme je zapsané jako průmyslový a užitný vzor.
Jsme spolehlivý a stabilní partner
Jsme spolehlivý a stabilní partner
Náš tým tvoří proškolení operátoři a odborníci.
Hledáme řešení tam, kde ostatní s nápady končí
Hledáme řešení tam, kde ostatní s nápady končí
Sledujeme a vyhodnocujeme kvalitu dostupných materiálů. Díky tomu navrhujeme optimální řešení pro naše zákazníky.
Provádíme montáže různých konektorů
Provádíme montáže různých konektorů
Montujeme velké množství různých konektorů nejvyšší kvality na desítky typů kabelů především pro rozvody automobilů.
Šijeme pracovní oděvy
Šijeme pracovní oděvy
Vyrábíme profesní pracovní oděvy pro běžné používání, ale i pro speciální využití, například v jaderných elektrárnách.

DISTING: začínáme tam, kde ostatní končí

     

Začínáme tam, kde ostatní končí!

Jaký byl z vašeho pohledu uplynulý rok? 

Předběžné výsledky jsou velmi pozitivní. Hospodářský růst firmy se projevil vysokým procentem, je to až přes 20 %. Obrovský podíl na tom měl velký nárůst obratů z prodeje inovovaných oděvních produktů. Tam jsme se dostali na 400 % běžných ročních výkonů díky dodávkám pro slovenské elektrárny – Jaslovské Bohunice a Mochovce. 
Co se týká výroby autodílů, i zde jsme zaznamenali nárůst, zejména u jednoho nově získaného produktu, díky kterému jsme dali práci několika novým zaměstnancům a v době letních prázdnin asi dvacítce studentů. Velmi mile mě překvapilo, že někteří z nich pokračovali i po prázdninách ve dnech školního volna, a mají zájem v brigádě pokračovat i do budoucna.  
   
To je velmi příjemné ohlédnutí za minulým rokem.  A co výhled na příští rok? 
Co se týká oděvní a textilní výroby, první pololetí máme pro šicí dílnu vytížené. Podařilo se nám vyjednat včasné objednávky a rozplánovat výrobu tak, abychom předešli nárazovým akcím. Do konce května máme jasný plán výroby. Ve druhém pololetí počítáme ze strany slovenských elektráren s poklesem objednávek. V roce 2016 to byl první nápor, kdy se převléklo kompletně celé kontrolované pásmo obou slovenských jaderných elektráren z původních bílých oděvů do našich inovovaných žlutých overalů. I přes očekávaný pokles v dodávkách kombinéz bychom ale rádi udrželi výsledky roku 2016 například dalším využitím stříhacího centra. Na konci roku se nám se zájmem o využití naší volné střihárenské kapacity ozvala firma z Brna, která prožívá obrovskou expanzi na českých i zahraničních trzích. Měli bychom stříhat dětské bambusové plenky a plenkové kalhotky.  Obrátili se na nás s tím, že mají meziroční nárůst 60 %. Paní jednatelku a majitelku společnosti jsem poznala osobně a klobouk dolů! Jedna z mála, kteří mají velký zápal a chuť do práce. Tak snad po Novém roce zahájíme spolupráci.

V oblasti výroby konektorů je na nás nyní přesouvána velká část povinností technické přípravy výroby. V současné době musíme věnovat velkou pozornost zvládnutí nových úkolů, zaškolovat naše zaměstnance a rozšiřovat jejich kvalifikaci, abychom na ně pak mohli delegovat úkoly na jednotlivých úsecích.  Na plný výkon již druhým rokem pracuje manažerka kvality a projektový manažer. Výhledově bychom však potřebovali ještě další šikovné lidi s praxí a odbornými technickými znalostmi. 

Jaké rozhodnutí nebo investici považujete za poslední roky za zásadní? 

Investice do stříhárny se nám velmi vyplatila. Nutno podotknout, že s využitím dotací to bylo snazší.  Proto se v nadcházejícím období chceme znovu zaměřit tímto směrem. Máme rozpracované další dotační projekty, pomocí kterých chceme získat nové moderní metody, technologie, chceme využívat více vlastní potenciál, věnovat se více výzkumu a vývoji, abychom mohli zákazníkům nabídnout více než konkurence. To se týká našich výrobních aktivit nejen v textilní výrobě, ale hlavně v oblasti výroby autodílů. Držela bych se citátu svého kolegy pana Sázavského: „Začínáme tam, kde ostatní končí.“

Co to znamená?
Přijde zákazník a říká: „Toto mi nechtěli nikde udělat, …“ My hledáme možná řešení, no a na závěr mu zpravidla dokážeme, že to jde. To je přesně ten výzkum – vývoj. Zkrátka snažíme se nabídnout něco víc než ostatní. 
 

Připravujete poměrně velký projekt, budete stavět vlastní školicí a vývojové středisko. Prozradíte nám k tomu víc? 

Na nadcházející období máme velké plány. Už to budou čtyři roky, co jsme čerpali dotace na naši stříhárnu. Nyní bychom chtěli získat další dotace a naše služby rozšířit tak, aby nabídky od nás byly komplexnější než dosud. Rozvoj firmy tak z dlouhodobého hlediska určitě plánujeme. Chceme postavit vlastní školicí středisko, které nám pomůže si průběžně zajišťovat kvalifikovaný personál. Věříme, že se nám podaří včas a v potřebné kvalitě dokončit žádost o dotace a část finančních prostředků z dotací získat.  
  

Snad všechny firmy, včetně Distingu, hledají šikovné zájemce o práci.  Jak jste na tom v oblasti nabídky práce a vytížení lidí? 

K dnešnímu dni máme osmdesát kmenových zaměstnanců. Od prázdnin jsme měli rekordní počet brigádníků. Těch bylo celkem čtyřicet pět. Takže dohromady 125 zaměstnanců. Z toho, jak už jsem zmínila, byli i studenti středních škol z blízkého okolí Dukovan. Dáváme možnost přivýdělku také ženám na mateřské dovolené. Z brigádníků si pak vybereme šikovné a spolehlivé zaměstnance, kterým nabídneme práci u nás na hlavní pracovní poměr. 
 

To je opravdu velký počet brigádníků…

Je to proto, že objednávky, které musíme vykrýt, bývají mnohdy nárazové. V roce 2016 to bylo dokonce tak, že už nám nestačily ani prostory na ranní směnu a bylo nutné ve značné míře rozšířit i odpolední směnu. Celkově ale kapacita našich prostor není zcela využitá. Maximální využití pracovišť je na ranní směně, a na odpolední směně jsou pracoviště vytížená jen částečně.  
Pracujete tedy ve dvousměnném provozu? 

Jedna výrobní linka s velkým množstvím zakázek má třísměnný provoz. Ale sehnat operátory pro třísměnný provoz je složitější. Proto jsme letos přidali nad rámec zákonných povinností motivační příplatky za směnování. Chtěli jsme, aby tento třísměnný náročný provoz pocítili lidé více na výplatě. Zákon nám stanovuje dávat příplatky za práci v noci, u nás ale operátoři mají příplatky i za odpolední směny.

Jakou kapacitou výroby disponujete? 
Když to převedu do čísel, tak máme denní výrobní kapacitu 1400 normohodin. V současnosti se odpracuje okolo 600–700 hodin denně. Závisí to na aktuálních objednávkách zákazníků, které se dovíme ze systému den nebo dva dopředu. V případě výrazného navýšení objednávek jsme schopni zajistit provoz tak, že se dostaneme na 1500–1700 normohodin denně. Výroba je z hlediska logistiky a organizace práce poměrně náročná.  
 

Promítne se u vás navýšení minimální mzdy?

Určitě. Pro nás to znamená, že musíme se zákazníky vyjednávat o navýšení ceny. To už máme ale za sebou. Nějaké navýšení máme schválené a připravené od začátku roku 2017. Navýšení mzdy u nás bude probíhat ve dvou částech. Jednak plošně procentuálně a potom ještě podle projektu a jeho náročnosti. Také od ledna 2017 zvýšíme všem zaměstnancům hodnotu stravenek, na které jim přispíváme v maximální možné výši.

 Děkuji za rozhovor. Eva Fruhwirtová